Wiązania Burton

Marka Burton to jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm w środowisku sportowym. Zauważalna najmocniej na stokach, wyznaczająca najnowsze trendy- zarówno te technologiczne, nad którymi zespół Burtona pracuje cały rok, jak i estetyczne, które dyktują modę snowboardową czy narciarską.

Nie od dziś wiadomo, że środowisko PRO należy do jednych z najbardziej zajawkowych i barwnych otoczeń, w których to właśnie miłość do sportu, filozofia tego co się robi mocno odznacza się na specyficznym ubiorze pełnym kolorów, wzorów i pozornie abstrakcyjnych połączeń, które razem tworzą całkiem niezłą, spójną całość.

Zanim przejdziemy do aktualnej specyfiki pracy marki Burton warto w kilku słowach zaprezentować historię marki, której tak właściwie zawdzięczamy to co dziś nazywamy snowboardem.

40 lat temu, w Michigan, Sherman Poppen jako kreatywny ojciec stworzył dla swoich dzieci nową zabawę, dla zabicia zimowej nudy i standardowych zabaw na śniegu. Połączone dwie deski narciarskie pozwoliły na nowo odkryć uroki zjeżdżania, w całkiem przyjemnej i bardziej stabilnej formie. Z przodu umocowany sznurek pozwalał na wykonywanie manewrów oraz utrzymanie równowagi. Projekt Poppena był na tyle inny i niespotykany, że autor postanowił go opatentować oraz sprzedać firmie, która ówcześnie zajmowała się produkcją kul kręglarskich. W pierwszym rzucie produkcyjnym (1968 r.) sprzedaż ówczesnych snurferów wyniosła blisko 100 tys. sztuk. W tym samym czasie, w prezencie gwiazdkowym taki właśnie snurfer otrzymał Jake Burton Carpenter. W międzyczasie Dimitri Milovich natchniony klasycznym surfingiem, który już wtedy świetnie się rozwijał, postanowił stworzyć deskę, która pozwoli na podobne ślizgi w sezonie zimowym. W latach 70 również Bob Webber pracuje nad „skiboardem”, który udaje mu się opatentować i w latach 90 sprzedać Jake’owi Burtonowi, choć prototypu desek spod ręki Burtona były tworzone już w 1977 roku!

Więcej o marce Burton znajdziesz w naszym ostatnim artykule- Burton- historia snowboardu

Wraz z projektowaniem prototypowych desek, modyfikacja ich kształtów, profilowaniem oraz manipulacją materiałów- tu opierając się w dużej mierze na deskorolkach, analizując miękkość i elastyczność materiału czy elementy dodatkowe (metalowe ranty) do wykonywania dynamicznych skrętów, przedmiotem projektów było tworzenie wiązań, które w odróżnieniu od wiązań narciarskich musiały zapewniać stabilizację oraz pozwalać na balansowanie środkiem ciężkości oraz możliwością manewrowania tylną osią. Wiązania Burtona przechodziły falę testów, ewoluowały od miękkich taśm, w których przednia znajdowała się przed środkiem deski, tylna natomiast ułożona była lekko prostopadle odpowiadała za sterowanie kierunkiem zjazdu deski. Ułożenie ridera wtedy było skierowane przodem do kierunku zjazdu, nie bokiem! Na początku lat 90 podczas targów snowboardowych prezentowane są pierwsze wiązania bez podstawy. W czasie tych samych targów Snow Pro prezentuje pierwsze wiązania Burtona oparte na technice step in, które znacząco wpłynęły nie tyko na sposób prowadzenia deski, ale również bezpieczeństwo i podniesienie komfortu w trakcie jazdy.

Wiązania Burton. Technologie

Obecnie w ofercie marki Burton mamy do dyspozycji kilka rodzajów wiązań, które różnią się między sobą wykorzystaną technologią. Warto zwrócić uwagę, że wiązania są kompatybilne z prawie całym asortymentem Burtona.

wiązania burton

Re:Flex to ulepszona konstrukcja wiązań, w których wprowadzone rozwiązanie wpływa znacząco na podniesienie elastyczności i wyczucie deski na śniegu.

Autocan fullbed cushionning system to technologia odpowiadająca za podniesienie amortyzacji, co za tym idzie absorpcje drgań, podniesienie komfortu jazdy, większa elastyczność sprężynowania podczas zjazdu oraz rozkładania sił działający na deskę i niwelowanie ich (zmniejszona ilość przenoszonych drgań na kończyny). Dodatkowo, wykorzystana pianka nie tylko niweluje drgania ale pozwala na swobodne dopasowanie wiązania do podeszwy buta.

wiązania burton

Dial- flad odpowiada za regulację łyżki, aby jeszcze lepiej dopasować się do indywidualnej techniki jazdy snowboardzisty.

Super Grip Capstrap to system wzmocnień konstrukcji dolnego strapa. Podwójny materiał- miękka wyściółka oraz solidnie wykonany pas regulujący pozwalają na bardzo ścisłe dopasowanie do buta.

wiązania burton

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s