Burton – historia snowboardu

Każda duża marka miała swoje skromne początki i nie inaczej było w przypadku, dziś niezwykle popularnej firmy Burton, która od lat związana jest ze światem snowboardu. Jaka była jej historia? Sprawdźmy!

Marka Burton ze światem snowboardu de facto związana jest od samego początku, stając się poniekąd prekursorem tej popularnej dziś dyscypliny sportów zimowych. Historia marki sięga bowiem roku 1964, kiedy to jeden z mieszkańców Michigan, Sherman Poppen stworzył nową zabawkę dla swoich dzieci. Konstrukcja polegała na połączeniu ze sobą dwóch nart i właściwie tyle wystarczyło dzieciakom, do czerpania z niej ogromnej frajdy. Sherman swoją konstrukcję postanowił opatentować, a następnie przekazał prawa produkcyjne firmie zajmującej się tworzeniem kul kręglarskich. Nowy wynalazek na rynku otrzymał miano „Snufer” i właśnie on stał się podwaliną powstania marki Burton. W 1968 roku swojego snufera otrzymał Jake Burton Carpenter, który postanowił go nieco ulepszyć i dodać do niego ruchome zapięcia dla stóp, co pozwoliło mu wydłużyć możliwości jezdne.

burton snowboard wiązania burton

Wietrząc potencjał swojej pracy, Jake Burton w 1977 roku rozpoczął produkcję prototypów desek własnego pomysłu, a dwa lata później ich bardziej zaawansowane modele trafiły do sprzedaży. Pierwsze sprzedawane deski Burton wykonane były z giętkiego, kilkuwarstwowego drewna z wmontowanymi wiązaniami. W latach 1986 – 87 Burton rozpoczął również produkcję miękkich butów snowboardowych, składających się podobnie jak współczesne produkcje z buta zewnętrznego i wewnętrznego. W 1994 roku na SIA Trade Show w Las Vegas, Burton zaprezentował swoje pierwsze twarde wiązania snowboardowe typu „step-in” oraz wydał swój pierwszy interaktywny CD-ROM z katalogiem produktów (wówczas taka technologia wzbudzała podziw ;)). W roku następnym Burton zaprezentował i wprowadził do sprzedaży również miękkie wiązania snowboardowe, co znacznie bardziej popchnęło branżę snowboardową na przód, wytyczając kierunek rozwoju na wiele kolejnych lat.

Nie da się ukryć, że ogromnym sukcesem marki, jest sama postać Jake’a Burtona, który nie boi się eksperymentować i wprowadzać swoje najróżniejsze pomysły w życie i osobiście je testując. Burton może pochwalić się tym, że na snowboardzie spędza niemal 1/3 czasu w ciągu roku, co daje mu duże możliwości dokładnego sprawdzenia wszystkich nowych produktów, zanim trafią one na półki sklepowe. Dbając o swoją reputację i opinię klientów, Burton decyduje się wypuszczać na rynek tylko te produkty, które spełniają rygorystyczne kryteria funkcjonalności, jakości, wytrzymałości i zachowują przy tym swój unikalny i całkowicie odjechany charakter i design.

kurtka burton czapka burton

Marka oferuje miłośnikom snowboardu całą gamę produktów, od desek, butów i wiązań snowboardowych, po kurtki, czapki, spodnie i rozmaite akcesoria. Burton organizuje również liczne eventy sportowe i sponsoruje najwybitniejsze talenty w różnych dziedzinach snowboardowych.

Po dziś dzień, Burton stanowi jedną z największych potęg snowboardowych na świecie z aktywnymi oddziałami w USA, Kanadzie, Japonii czy Austrii.

 

Poznaj pełną ofertę Burton na: http://www.snowshop.pl/burton

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s