Odpowiedni ubiór na narty – czy warto przepłacać?

Jazda na nartach lub na desce, to ostatnimi czasy bardzo popularny sport zimowy. Wykorzystują to branże sportowe, produkując i sprzedając coraz to droższy sprzęt czy ubrania narciarskie. Marek, które prześcigają się w pomysłowości co do tworzenia nowych produktów jest mnóstwo, ale najbardziej znane są takie jak head, atomic, uvex czy blizzard. Narty to nie przelewki i prawdą jest, że musimy się odpowiednio przygotować do jazdy również pod względem ubrania. Czy warto jednak tracić głowę i wydać wysoką kwotę, na wszelkie gadżety, które proponują producenci?

Przy wyborze odpowiedniego ubrania na narty należy kierować się umiarem. Jeżeli ktoś jest początkujący, może spróbować pojeździć w zwykłej kurtce, jednak na pewno przydadzą się specjalne rękawiczki na narty, gdyż zwykłe, po kilku zjazdach zapewne wylądują w koszu. Jednak bardziej zaawansowanym narciarzom, którzy wiedzą, że większość sezonu zimowego spędzą na stoku, przydałyby się już z pewnością specjalne ubrania.

Odpowiednie ubranie jest ważne dla komfortu narciarza. Kurtki, spodnie czy inne narciarskie gadżety, mają specjalne właściwości – są wodoodporne, a poza tym „oddychające”. Jest to bardzo ważna właściwość, ponieważ podczas zjazdu narciarze pocą się. Ubrania, które nie „oddychają” zatrzymują ten pot w środku, co powoduje zamarzanie ciała, a nie ogrzanie go. Poza tym takie poty mogą również powodować choroby skórne szczególnie na stopach czy rękach.

To, czy narciarz zamierza ubrać się specjalistycznie od głów do stóp – czyli bielizna, skarpetki, oraz następne warstwy ubrań – zależy od poziomu jego komfortu. Każdy samodzielnie powinien umieć ustalić sobie czy czuje się komfortowo w zwykłej bieliźnie i nie musi kupować drogiej – termoaktywnej, a wystarczy mu kurtka czy bluza. Dla tych, którzy lubią jednak wygodę polecam zakupić odpowiedni komplet na narty. Wysokiej jakości ubrania można znaleźć wśród marek wymienionych na początku artykułu – czyli atomic, head, blizzard. Narty to wspaniała forma sportu, jednak większą satysfakcję będą mieli narciarze odpowiednio ubrani, niż ci marznący na wyciągu. Jednakże wszystko zależy od indywidualnych zapotrzebowań. Poza tym, jeżeli ktoś wybiera się na stok nie więcej niż kilka razy na sezon, to nie opłaca mu się wydawać na strój. Tym, którzy zjeżdżają bardzo często – jak najbardziej przyda się odpowiednie ubranie. Warto też kupować takie kurtki czy czapki narciarskie, które będą pasowały również na co dzień – wtedy zakup będzie jeszcze bardziej się opłacał.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s