Narty biegowe – smary i woski

Narty biegowe wymagają stosowania specjalnych preparatów. Na rynku dostępne są specjalne smary i woski o różnym przeznaczeniu, dedykowane do biegówek. Dziś doradzimy, jakich smarów i wosków najlepiej używać do biegówek. Zapraszamy do lektury.

Przede wszystkim, jeśli chodzi o narty biegowe, wyróżniamy dwa rodzaje smarowań: na poślizg, do stosowania w nartach do stylu dowolnego (łyżwowego) i stylu klasycznego (tylko w strefie poślizgu) oraz na odbicie, czyli smarowanie mające zastosowanie w stylu klasycznym, wyłącznie w strefie komory odbicia.

Jeśli chodzi o smarowanie na poślizg, będzie ono jednakowe, jak w przypadku narciarstwa zjazdowego czy snowboardu, zatem będą to smary na zimno i na gorąco. Jeśli zatem chodzi o narty biegowe do jazdy w stylu łyżwowym i klasycznym używamy tych samych smarów i nakładamy je z użyciem tych samych metod.

Smary na odbicie (na trzymanie) mają zaś za zadanie zwiększyć przyczepność do śniegu podczas przenoszenia ciężaru na nartę w biegu klasycznym. Wyróżniamy tu trzy typy preparatów: smary twarde – zwane popularnie gripami, miękkie zwane zwane popularnie klistrami oraz taśmy zwane Grip Tape (smar odbiciowy naniesiony jest na specjalną taśmę, którą przykleja się na komorę odbicia).

O właściwym doborze smaru decyduje wiele czynników, takich jak między innymi temperatura powietrza, temperatura śniegu, jego rodzaj, transformacja śniegu, wilgotność, a także nasłonecznienie trasy biegowej. W przypadku problemów z doborem odpowiednich preparatów zawsze warto poradzić się doświadczonego sprzedawcy, gdyż do dyspozycji mamy bardzo wiele preparatów różnych producentów.

Sprawdź ofertę wysokiej jakości nart biegowych: http://www.snowshop.pl/narty-biegowe

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s